Wieża Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej

15 listopada 2019 roku był ważnym dniem dla Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewodnicy Kościelnej. To właśnie wtedy po raz pierwszy została zaprezentowana tam Wieża Niepodległości, ufundowana przez Zakład Techniczny „Neva” Białystok. Obiekt ma 8 metrów wysokości i waży około 3 tony. Na jego szczycie znajduje się półtorametrowe godło Polski. Wieżę ozdobiono czerwonymi serduszkami, na których dzieci z pobliskiej szkoły wypisały swoje imiona. Celem powstania obiektu było uczczenie 101 Rocznicy Niepodległości Polski.

Nowy element krajobrazu lokalnego

Wieża Niepodległości doskonale pasuje do miejsca, w którym została ustawiona. Ten nowy element krajobrazu Niewodnicy Kościelnej (województwo podlaskie, powiat białostocki) jest jednoznacznym potwierdzeniem polskiego patriotyzmu. Wieża ma również znaczenie edukacyjne — jest pomnikiem przypominającym o chwale Polski Niepodległej oraz bohaterach, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności obywateli naszego państwa.

Wieża Niepodległości została ufundowana przez Pana Grzegorza Wojciecha Nienajadło właściciela Zakładu Techniczneg „Neva” Białystok, a dzień jej zaprezentowania był poprzedzony wieloma tygodniami przygotowań. W chwili pierwszej prezentacji obiektu zgromadził się wokół niego tłum trzymający symbole patriotyczne. Dzieci, nauczyciele i wychowawcy ze Szkoły Podstawowej z oddz. Przedszkolnymi „Bajeczka” w Niewodnicy Kościelnej, założyli biało-czerwone stroje, co jeszcze bardziej podkreśliło wagę tego wydarzenia.

Bezpieczeństwo i trwałość obiektu

Wieża została zaprojektowana w taki sposób, aby spełniać wszystkie wymogi w kwestii bezpieczeństwa. Do stworzenia obiektu został użyty trwały materiał – szwedzka stal. Mimo sporych gabarytów (wieża ma 8 metrów wysokości plus 1,5 m wysokości godło),oraz wagi równej 3 tony, nie trzeba obawiać się o jej stabilność. Wieża przez wiele kolejnych lat będzie przypominała mieszkańcom o znaczeniu Święta Niepodległości.

250 serc kochających Polskę

W dniu prezentacji Wieży Niepodległości zostało na niej zawieszonych 250 serc z imionami dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola w Niewodnicy Kościelnej. Ciekawym elementem wydarzenia było także przygotowanie Kapsuły Czasu. Specjalnie na potrzeby tej uroczystości przygotowano tubę, do której uczestnicy imprezy — zarówno dzieci, jak i dorośli — mogli wrzucić teksty, rysunki i przedmioty nawiązujące do współczesnych realiów życia w Polsce.

W tubie znalazło się wiele zdjęć, aktualna gazetka szkolna, a nawet pożółkły, jesienny liść. Następnie tubę zamknięto i umieszczono w specjalnie zabezpieczonym pojemniku znajdującym się pod Wieżą Niepodległości. Tuba powinna tam pozostać przez kolejne sto lat, wtedy ma zostać ona otwarta przez przyszłe pokolenie.

Menu