Jak wygląda proces toczenia CNC krok po kroku?

Toczenie CNC to obecnie jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu. Ta mechaniczna technika za pomocą specjalistycznych urządzeń wraz z odpowiednim osprzętem pozwala nadać odpowiedni kształt obrabianego materiału oraz umożliwia precyzyjne wykończenie.

Kiedyś wszystko trzeba było wykonywać manualnie i za pomocą bardzo starych maszyn, a w dzisiejszych czasach nowoczesne technologie zostały zintegrowane z programami komputerowymi, dzięki czemu produkowane elementy są o wiele dokładniejsze.

Toczenie CNC – co to jest?

Toczenie CNC jest skrawaniem jakiegoś konkretnego materiału, najczęściej elementu metalowego. W ten sposób bardzo łatwo można nadać mu określony kształt, budowę oraz odpowiednią jakość wykończenia. Każdy, kto potrzebuje uzyskać wymiary zgodne co do milimetra, musi skorzystać z nowoczesnych obrabiarek CNC. Najczęściej wykonuje się frezowanie, toczenie obraz szlifowanie.

Specjalista z firmy NEVA w Białymstoku na początek projektuje określoną czynność, a następnie wprowadza parametry do panelu sterującego maszyny i w ten sposób zaczyna się cały proces toczenia. Nowoczesna technologia zrewolucjonizowała ten przemysł gospodarczy, dzięki czemu pracownicy mają znacznie lepszą wydajność i mogą realizować nawet najbardziej skomplikowane projekty.

Przebieg toczenia CNC jest bardzo zróżnicowany i zależy od różnych czynników. Najważniejsze aspekty, które brane są pod uwagę to:

  • typ materiału, który będzie poddawany obróbce. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy element ma inne właściwości fizyczne i chemiczne,
  • wielkość określonych elementów. Znacznie łatwiej obrabia się duże konstrukcje niż mniejsze elementy, które dodatkowo mają wiele zagłębień.

toczenie cnc Białystok

Jak wygląda proces toczenia CNC krok po kroku?

Na początek wszystkie szczegóły ustalane są z klientem i dopiero później technicy zabierają się za wykonanie konkretnego projektu. Mimo tego, że cały proces przebiega w zautomatyzowany sposób to i tak musi być nadzorowany przez pracowników.

Obrabiany przedmiot zostaje umieszczony w tokarce, która następnie wprowadza go w ruch obrotowy. W maszynie nóż tokarski wykonuje ruch liniowy, dzięki czemu ścina tylko wybrany naddatek materiału. W ten sposób powstaje produkt posiadający konkretne cechy wskazane w projekcie oraz pożądane formy.

Warto również wiedzieć, że pod ogólnym pojęciem toczenia CNC kryje się kilka typów. W zależności od kierunku ruchów wykonywanych przez nóż wyróżnia się tłoczenie:

  • profilowe,
  • poprzeczne,
  • kopiowe,
  • oraz wzdłużne.

Również ze względu na położenie powierzchni obrabianej trzeba zdecydować o toczeniu wewnętrznych lub zewnętrznych powierzchni, a biorąc pod uwagę położenie osi obrotowej, wyróżnia się toczenie pionowe i poziome.

Co można wytworzyć dzięki toczeniu CNC?

W Białymstoku Zakład Techniczny Neva posiada rozbudowany park tokarek CNC, które umożliwiają toczenie różnej wielkości elementów do średnicy 500 mm i długości 700 mm. Nowoczesne maszyny ze specjalnymi narzędziami oraz funkcją frezowania w osi Y umożliwiają wykonanie dokładnych detali, nawet tych o złożonej geometrii.

Przy pomocy tokarek CNC można wytworzyć śruby, stożki, pierścienie, osie, wałki czy tuleje. Poza tym obróbka skrawaniem wykorzystywana jest również do równania i toczenia tarcz, a nawet gwintowania rur.

Menu