Na czym polega laserowe cięcie blach?

Laserowe cięcie blach jest metodą obróbki materiału, w trakcie której zostaje zastosowana wiązka laserowa rozprowadzająca znaczną ilość energii na małej przestrzeni. Oznacza to, że promień laserowy silnie nagrzewa obrabiany materiał w momencie zbliżenia się do niego. Dokładny proces cięcia rozpoczyna się w momencie, kiedy wiązka w danym punkcie wniknie w powierzchnię. Następnie system laserowy przesuwa się zgodnie z oznaczoną geometrią i dzieli obrabiany materiał.

Jest to aspekt, który zdecydowanie wyróżnia daną metodę cięcia spośród innych i pozwala na precyzyjne cięcie. Należy jednak pamiętać, że każdy laser jest inny i w duży wpływ ma tutaj jakość wiązki laserowej.

Sposoby laserowego cięcia blach

Cięcie blach za pomocą lasera pozwala uzyskać bardzo dokładny kształt różnego rodzaju materiałów. Dodatkowo umożliwia powtarzalność działań, która przy używaniu innych technologii obróbki może być niedostępna.

Jeżeli bierzemy pod uwagę cięcie laserem blach lub metali to może być ono realizowane na jeden z następujących sposobów:

  • cięcie z użyciem pęknięć – wiązki laserowe doprowadzają dany kawałek metalu do bardzo wysokiej temperatury,
  • cięcie w stanie ciekłym – metoda stosowana w przypadku metali z wysokich stopów, używając do tego argonu lub tlenu w celu precyzyjnego czyszczenia powierzchni,
  • cięcie reaktywne – używa się tutaj strumienia tlenu lub mieszaniny chemicznej, która zawiera argon oraz tlen.

Wybierając sposób cięcia warto wziąć pod uwagę grubość blachy, aby dane cięcie było jak najbardziej precyzyjne.

Zalety laserowego cięcia blach

Cięcie laserem jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłowych, m.in. w lotnictwie, budownictwie, czy motoryzacji. Pośród zalet danej metody można wymienić:

  • dużą precyzyjność obróbki (nawet do 0,1 mm),
  • brak uszkodzeń obrabianej powierzchni,
  • ograniczenie strat materiału do minimum,
  • pełną powtarzalność skomplikowanych detali,
  • szybki czas realizacji,
  • możliwość wycinania nawet najmniejszych detali.

Do zalet na pewno warto dodać fakt, iż laser oddziałuje jedynie na powierzchnię, na którą skierowana jest wiązka.

Koszt cięcia laserem

Koszt usługi zależy od wielu czynników. Jako pierwszym wyznacznikiem ceny jest materiał, ponieważ to jego grubość i rodzaj wpływa w znacznej mierze na czas i trudność w cięciu. Kolejnym wyznacznikiem ceny jest wielkość zamówienia oraz stopień skomplikowania detalu. Im bardziej skomplikowane elementy, tym więcej uwagi i precyzji trzeba dołożyć do danej realizacji. Dlatego wycena laserowego cięcia blach powinna być ustalona indywidualnie.

Precyzja

Zakład Techniczny NEVA w Białymstoku wykonuje usługi z zakresu cięcia laserem blach za pomocą nowoczesnej technologii. Dbałość o każdy szczegół pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty. Zastosowana technologia umożliwia pełną powtarzalność produkcji, a także identyczny wygląd każdego zamówionego elementu. Cięcie za pomocą lasera jest propozycją dla klientów ceniących wysoką jakość, bezpieczeństwo użytkowania zamówionych elementów oraz najwyższą dbałość o każdy szczegół.

Menu